Nyomtatás

Mi az a Komplex Tisza-tó Projekt?

.

k tavirozsa1A projekt és alprojektjei keretében a Tisza-tó és a TIKEVIR, azaz a Keleti-főcsatorna, a Nagykunsági-főcsatorna, a szarvas-kákai szivattyútelep és főcsatornájának, valamint a Hortobágy –Berettyó árvízkapujának rekonstrukciója zajlik, kiegészítve vezérélő-szabályozó rendszer kiépítésével.

A projekt eredményeképpen az Alföld vízellátása és vízháztartása jelentősen javulhat, segítve ezzel az akcióterület ökológiai egyensúlyának visszaállítását és a nemzetgazdasági célok elérését.A Komplex Tisza-tó Projekt egyik kiemelt célja a tározó ökológiai egyensúlya alapjainak hosszú távú megteremtése. A megfelelő áramlási viszonyok kialakítása biztosítja a Tisza-tó biodiverzitásának fenntarthatóságát és a honos állatfajok populációinak növekedését.

A Tisza-tő és a főcsatornák gazdasági-társadalmi jelentőségét több aspektusból kell vizsgálnunk. Egyrészt a Tisza-tó vízbázis teremtő alapfunkciójának, az öntözővíz igények mindenkori kielégítése a fő szempont, másrészt a hasznosítási módok között prioritást élvez a természetvédelem, az üdülés és az idegenforgalom. Az érintett települések és a hatásterület fejlődésének kulcsa a Tisza-tó és a hozzá kötődő vízgyűjtő csatornák fenntartása és fejlesztése, minden, a területet érintő gazdasági-társadalmi fejlődés ennek mentén valósulhat meg.

Az ország talán legértékesebb mezőgazdasági területei a Jászsági és Nagykunsági öntözőrendszer hatásterületén találhatóak. Az agrártermelés a térség jelene és jövője, melynek egyik nélkülözhetetlen feltétele a jó minőségű, megfelelő mennyiségű és elosztású víz rendelkezésre állása. Ugyanakkor – vagy talán éppen ezért – a mezőgazdasági termelés kárérzékenysége a klímaváltozásra adott válaszként folyamatosan növekszik és ez az érzékenység egyaránt jellemző a víztöbblet és a vízhiány eseteire is.

A vízszolgáltatás elmaradása, a vízminőség romlása komoly károkat okozhat a térségben. A halastavi és a rizstelepi vízigényeket is ki kell tudni elégíteni rendkívüli árvízi helyzetben úgy, hogy az árvízi előírások, elvárások maradéktalanul teljesüljenek. A beeresztő műtárgyakat szélsőséges üzemi körülmények között, extrém vízszintkülönbségek mellett is üzemeltetni kell annak érdekében, hogy károk ne keletkezzenek. A hidrometeorológiai szélsőségek egyre gyakoribbá válása miatt árvíz, zöldár idején az öntözési igények is megjelennek a területeken, amelyre szintén fel kell készülni.

A Tisza-tó mint létesítmény, véglegesen nem került kiépítésre, annak befejezése nem történt meg. Ezek a hiányosságok, valamint az elmúlt több mint 30 éves időszak üzemelési tapasztalatai alapján olyan beavatkozások szükségességét igénylik, amelyek fenntartják a létesítmény megfelelő vízminőségét és vízkapacitását, gazdasági hasznosíthatóságát, rendkívüli adottságokkal rendelkező ökológiai állapotát. Ezek a beavatkozások szoros kapcsolatban vannak egymással, ezek kölcsönösen egészítik ki egymást.

Ahhoz, hogy a sokszor ellentétes igényeket nem csak a közeljövőben, hanem hosszabb távon is – a károk minimalizálására törekedve – egyidejűleg ki lehessen elégíteni, továbbá hogy a rendszer működése fenntartható legyen, a beeresztő műtárgyak fejlesztése elengedhetetlen.