Nyomtatás

Gazdasági-társadalmi szükségszerűség

.

A Tisza-tó vízbázis teremtő alapfunkciójának, az öntözővíz igények mindenkori kielégítése, a hasznosítási módok között a természetvédelem, az üdülés és az idegenforgalom prioritást élvez. A térség és az érintett települések fejlődésének lehetősége a Tisza-tó fenntartása mellett valósulhat meg.

Az ország talán legértékesebb mezőgazdasági területei a Jászsági és Nagykunsági öntözőrendszer hatásterületén találhatóak. Az agrártermelés a térség jelene és jövője, melynek egyik nélkülözhetetlen feltétele a jó minőségű, megfelelő mennyiségű és elosztású víz rendelkezésre állása. Ugyanakkor – vagy talán éppen ezért – a mezőgazdasági termelés kárérzékenysége folyamatosan növekszik és ez az érzékenység egyaránt jellemző a víztöbblet és a vízhiány eseteire is.

A vízszolgáltatás elmaradása, a vízminőség romlása komoly károkat okozhat a térségben. A halastavi és a rizstelepi vízigényeket is ki kell tudnunk elégíteni rendkívüli árvízi helyzetben úgy, hogy az árvízi előírások, elvárások maradéktalanul teljesüljenek. A beeresztő műtárgyakat szélsőséges üzemi körülmények között, extrém vízszintkülönbségek mellett is üzemeltetnünk kell annak érdekében, hogy károk ne keletkezzenek. A hidrometeorológiai szélsőségek egyre gyakoribbá válása miatt árvíz, zöldár idején az öntözési igények is megjelennek a területünkön, amelyre szintén fel kell készülnünk.

Ahhoz, hogy a sokszor ellentétes igényeket nem csak a közeljövőben, hanem hosszabb távon is – a károk minimalizálására törekedve – egyidejűleg ki lehessen elégíteni, továbbá hogy a rendszer működése fenntartható legyen, a beeresztő műtárgyak fejlesztése szükséges.