Nyomtatás

Műszaki, gazdasági és társadalmi eredetű szükségszerűség

.

I. ALPROJEKT: TISZA-TÓ

A folyamatos kaszálás, illetve vegyszeres irtás már nem elegendő a növényzet terjedésének megállításra, esetleg visszaszorítására, mivel a felhalmozódott iszapréteg kiváló táptalajul szolgál a vegetációnak, ezért azt csak gyökérzónás kotrással lehet megoldani. Fontos a kotráson túl a tápanyagul szolgáló hordalék tározó térbe jutásának megakadályozása, főként árvíz idején. Ezen célokat szolgálja az öblítő csatornák torkolati szabályozó műtárgyai, amelyek karbantartása, rekonstrukciója elengedhetetlen.
A Tisza-tó mint létesítmény, véglegesen nem került kiépítésre, annak befejezése nem történt meg. Ezek a hiányosságok, valamint az elmúlt több mint 30 éves időszak üzemelési tapasztalatai alapján olyan beavatkozások szükségességét igénylik, amelyek fenntartják a létesítmény megfelelő vízminőségét és vízkapacitását, gazdasági hasznosíthatóságát, rendkívüli adottságokkal rendelkező ökológiai állapotát. Ezek a beavatkozások szoros kapcsolatban vannak egymással, ezek kölcsönösen egészítik ki egymást.
A Jfcs. és az Nkfcs. beeresztő műtárgyai a Tisza-tó szerves részét képezik, számos, ma már nélkülözhetetlen igényt elégít ki. Általuk történik a Jászsági és Nagykunsági öntözőrendszerek vízellátása, valamin a Körös völgybe 16 m3/s vízátvezetés (TIKEVIR). A térségi vízátvezetési igény az érzékelhető klímaváltozással egyre hangsúlyosabbá fog válni, miközben annak kielégítése a műtárgyak üzembiztonságának folyamatos csökkenése miatt egyre bizonytalanabbá válik. A beeresztő műtárgyak üzemképtelenné válása az egész vízrendszer megbénulásával járhat. Sokrétű elvárás - mint a vízszolgáltatás biztonsága a vízminőség megőrzése mellett, az árvízi üzemmód, amely tulajdonképpen „vész-üzemmódnak” is tekinthető - igénybevétel fogalmazódik meg velük kapcsolatban, amire a beeresztő műtárgyak sem üzemirányítás, sem műszaki felszereltség vonatkozásában nincsenek megfelelően felkészítve. Az egyre bizonytalanabbá váló üzemképesség, amely indokolttá teszi a műtárgyak korszerűsítését, átalakítását. (Pl: vízszolgáltatás árvíz idején…)